1 – 31 Mart Kolon Kanseri Farkındalık Ayı
23 Haziran 2020

1 – 31 Mart Kolon Kanseri Farkındalık Ayı

Güncelleme Tarihi: 13/03/2020

erken_teshis_hayat_kurtarir_h18_9d171.jpg

Kalın Bağırsak Kanseri (Kolorektal Kanser)

Kolon ve rektum, sindirim sisteminin kalın bağırsak denen kısmını oluşturur. Son 20 cm’lik kısmı rektum, buradan ince bağırsaklara kadar olan kısmı ise kolon olarak adlandırılır. Toplam yaklaşık 1,5 m uzunluğundadır. Kolonun rektumla birleştiği yer sigmoid kolondur. Kolonun ince bağırsakla birleştiği yere çekum adı verilir. Kısmen sindirilmiş gıdalar ince bağırsaktan kolona gelir. Kolon su ve mineralleri besinden ayırır, geri kalanı anüsten atılmak üzere depolar.

Risk Faktörleri

Kolorektal kanserin kesin sebebi bilinmemekte olup en bilinen risk faktörleri şunlardır;

·         Aşırı kilolu veya obez olmak

·         Fiziksel olarak aktif olmamak

·         Fazla miktarda işlenmiş gıda veya kırmızı et tüketimi

·         Alkol Kullanımı

·         Sigara

·         İleri yaş

·         Ailede benzer kanser öyküsü bulunması

Bazı Genetik Hastalıklar:

·         Belli genlerdeki değişiklikler kolorektal kanser riskini arttırır. Herediter nonpolipozis kolon kanser (HNPCC) kalıtımsal (genetik) kolorektal kanserin en yaygın tipidir.

·      Familyal adenomatöz polipozis (FAP) kolon ve rektumda kalıtımsal poliplerle karakterize nadir bir durumudur. APC adında özel bir gendeki değişiklikler sonucu olur.

·         Daha önceden kolorektal kanser geçirmiş olmak: Kolorektal kanser öyküsü olan bir kişide tekrar kolorektal kanser gelişebilir.

·         Ülseratif kolit veya Crohn hastalığı: Bağırsakta adı geçen iltihabi hastalığı olanlarda kolorektal kanser riski artmıştır.

·      Kalın bağırsak kanserlerinden korunmada tarama yöntemlerinin yanı sıra riski azaltıcı bazı basamaklar da mevcuttur. Örneğin fiziksel egzersiz, aşırı kilolardan kurtulmak, sigara ve alkol kullanmamak, yüksek lifli, düşük yağ içerikli gıdaları tüketmek bunlardan birkaçıdır.

Belirtiler

Kolorektal kanserlerde en sık görülen belirtiler şunlardır;

·         Bağırsak alışkanlıklarında ishal-kabızlık gibi değişikliklerin meydana gelmesi ve bu değişikliklerin birkaç günden uzun sürmesi

·         Bağırsakta tam boşalmama hissi

·         Dışkıda kan (parlak ya da koyu kırmızı), veya dışkı renginde koyulaşma

·         Karında şişkinlik, kramp tarzında ağrı veya gaz şikâyeti

·         Bilinen bir neden olmaksızın kilo kaybı

·         Sürekli yorgunluk

Tanı

Diğer kanserlerde olduğu gibi kolon kanserleri de iyice büyüyene kadar belirti vermezler. Bu nedenle amaç, daha kanserde belirti yokken tümörü ortaya koymak olmalıdır. Belirtiler gelişmeden önce bir kişinin kanser için taranması poliplerin ve kanserin erken tanınmasında yardımcı olur. Poliplerin erkenden tanınıp çıkartılması, kolorektal kanseri önleyebilir. Erken tanı konulduğunda, kolorektal kanserin tedavisi daha etkin olabilir. Bu nedenle, 50 yaş üstündeki kişiler izlenmeli ve kolorektal kanser için artmış riski olan kişiler daha erken tarama programına alınmalıdır. Taramada ülkemizde “gaitada gizli kan testi” uygulanmakta ve bu testi 50-69 yaş arasındaki herkesin 2 yılda bir yaptırması önerilmektedir.

Tedavi

Kalın bağırsak kanserlerinin tedavisinde cerrahi, radyasyon ve kemoterapi başlıca kullanılan tedavi yöntemleridir. Tedavi, tümörün yerleşim yeri ve evresine göre değişmektedir.

Referanslar

  1. https://www.cancer.org/cancer/colon-rectal-cancer/causes-risks-prevention/risk-factors.html
  2. https://www.cancer.org/cancer/colon-rectal-cancer/detection-diagnosis-staging/signs-and-symptoms.html

 

 

KETEM ADRES.jpg

KETEM Adreslerimiz

KETEM Adreslerimize ulaşmak için lütfen resmi tıklayınız.KETEM Adreslerimize ulaşmak için lütfen resmi tıklayınız.

KETEM Adreslerimize ulaşmak için lütfen linki tıklayınız.

 

AİLE HEKİMİNİ BUL